قرص برنج همچنان قرباني مي‌گيرد

قرص برنج همچنان قرباني مي‌گيرددر دسترس بودن قرص‌هاي موسوم به قرص برنج همچنان قرباني مي‌گيرد و به همين دليل تنها راه جلوگيري از اين معضل جمع‌آوري آن از بازار است

قرص برنج كه اسم علمي آن «قرص فسفيد آلومينيوم» و اسم فرنگي آن «سلفوس» است، ماده‌اي است با تركيب فسفيد كه به‌صورت قرص‌هاي 3گرمي، به رنگ خاكستري تيره در بسته‌هاي استوانه‌اي، به ميزان 10 قرص در هر بسته عرضه شده و با قيمتي نازل فروخته مي‌شود.

اين قرص خاصيت تصعيد (تبديل جامد به بخار) دارد و در اثر اين تصعيد، گاز فسفين يا ph3 آزاد مي‌كند و گاز آزاد شده سبب مي‌شود لارو يا حشرات در دانه‌هاي غلات به‌ويژه غلات انبار شده از بين برود. هر قرص برنج در مجاورت با رطوبت برنج حدود 400 ppm ا (part per milion) گاز فسفين آزاد مي‌كند.

اگر در فضاي مناسبي حدود5 -3 ppm فسفين آزاد شود قابل استشمام خواهد بود كه بويي بسيار نامطبوع همچون ماهي گنديده دارد. اگر ميزان گاز متصاعد شده به حدود 50
تا 100 ppm برسد استشمام آن هم خطرآفرين مي‌شود.

وقتي انسان اين قرص را مي‌خورد در محيط معده كه رطوبت و اسيد معده وجود دارد، قرص به سرعت تصعيد شده و گاز فسفين آزاد مي‌كند كه از طريق سلول‌ها جذب مي‌شود و به سلول‌هاي قلبي، ريوي و انتهاي عروق سرخرگي( سرخرگ‌هاي ريز) آسيب وارد مي‌كند و به سرعت انسان را دچار اختلالات كبدي، كليوي، تنفسي، شوك، نارسايي قلبي و افت شديد فشار و كما مي‌كند.

اگر تخليه معده ظرف يك ساعت پس از مصرف اين قرص مهلك شروع شود، شانس حيات وجود دارد، در غير اين صورت حتي نصف قرص هم كشنده خواهد بود. مرگ در ساعات اوليه به خاطر افت فشار و در ساعات بعدي درنتيجه نارسايي‌هاي كليه و كبد رخ مي‌دهد. اين قرص هيچ فايده‌اي جز كنترل حشرات و از بين بردن آنها ندارد و هيچگونه علائم نشاط‌انگيز يا توهم‌زايي ايجاد نمي‌كند و انرژي زا هم نيست، بلكه قرصي بسيار كشنده با بوي نفرت‌انگيز است كه ظرف چند ساعت پس از مصرف مي‌تواند انسان را از پا درآورد.

رئيس بخش كودكان مركز مسمومين لقمان، راه پيشگيري از مرگ و مير ناشي از مسموميت با قرص برنج «فسفيت آلومينيوم» را، جمع شدن اين قرص‌ها از بازار عنوان كرد. دكتر آذر فلاح در گفت‌وگو با ايسنا گفت: قرص برنج با تركيب فسفيت آلومينيوم كه قرص‌هايي بزرگ و خاكستري رنگ هستند، كشنده است چنان‌كه يك عدد از آن مي‌تواند يك فرد بالغ را بكشد و در كودكان حتي استنشاق آن كشنده است.

وي با بيان اينكه خوشبختانه ميزان اين قرص در سال‌هاي اخير در كشور كمتر شده است، راه پيشگيري از مسموميت با قرص برنج را جمع‌آوري آن از بازار و نيز داروخانه‌ها عنوان كرد و گفت: در حال حاضر قرص‌هاي برنج با تركيبات ديگر در بازار وجود دارد.

وي درخصوص كشنده بودن اين ماده گفت شاهد مرگ خانواده‌اي بوده است كه اين قرص را روي برنج خود گذاشته و همه با هم فوت كرده بودند! رئيس بخش كودكان مركز مسمومين لقمان، مسموميت با اين قرص را يكي از مسموميت‌هاي بسيار خطرناك عنوان كرد؛ به‌طوري كه هنگامي كه بيمار به پزشك مراجعه مي‌كند، كار چنداني نمي‌توان براي او انجام داد.

اين متخصص كودكان با بيان اينكه استفاده از قرص برنج گياهي بدون اشكال است، گفت: قرص برنج را در انبارهاي بزرگ و در ظرف سر بسته‌اي چون قوطي كبريت قرار مي‌دهند تا افراد به آن دسترسي نداشته باشند. وي ادامه داد: افراد بايد از خريد اين قرص‌ها خودداري كنند. دكتر فلاح درباره ميزان كشندگي اين قرص گفت: شايع‌ترين روش خودكشي در هندوستان، مصرف اين قرص است.

وي با بيان اينكه كودكاني كه اين قرص را مصرف مي‌كنند هيچ كدام زنده نمي‌مانند، گفت: در مركز لقمان تنها 2 مورد از كودكاني كه اين قرص را مصرف كرده بودند، نجات يافتند، زيرا 2سال از زمان خريد قرص گذشته و اثرش را از دست داده بود 


امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها
    V5.3.12.0