• ساعت : ۱۳:۱۱
  • تاريخ :
     ۱۴۰۳/۰۱/۱۴ 
  • تعداد بازدید : 116
معرفی چهار رقم جدید برنج برای فصل زراعی 1403

معرفی چهار رقم جدید برنج برای فصل زراعی 1403

 

در راستای برنامه‌های راهبردی ابلاغی به موسسه تحقیقات برنج کشور، چهار رقم جدید برنج برای فصل زراعی 1403 معرفی شد. این ارقام در سال زراعی 1403 در مزارع کشاورزان در استان‌های گیلان و مازندران کشت می‌شوند که عبارتند از:

1- طارم مازند

حاصل خالص‌سازی توده‌های محلی طارم با کیفیت پخت مطلوب با هدف کشت در استان مازندران معرفی شده است. لازم به ذکر است این رقم نسبت به توده‌های طارم عملکرد بیشتری داشته و زودرس‌تر می‌باشد. برای کشاورزانی‌که تمایل به کشت ارقام محلی دارند بذر رسمی و خالص رقم مازند توصیه می‌شود.

2- توکا

حاصل ترکیب ارقام محلی با هدف جایگزینی با ارقام محلی فعلی برای استان‌های گیلان و مازندران توصیه می‌شود. دارای کیفیت پخت خوب، زودرس، پاکوتاه‌تر از ارقام محلی و متحمل به ریزش است. این رقم با هدف جایگزینی با ارقام محلی برنج و حفظ ذخایر ژنتیکی برنج معرفی شده است.

3- رقم هستی

حاصل پژوهش مشترک با پژوهشکده انرژی هسته‌ای ومتحمل به تنش خشکی آخر فصل می‌باشد. این رقم خوش کیفیت بومی و جزء ارقام زودرس می‌باشد. هدف از معرفی آن پایداری تولید درشرایط تغییرات اقلیمی به‌ویژه تنش خشکی است.

4- رقم امید

رقم پرمحصول، متحمل به بیماری بلاست می‌باشد و برای افزایش تولید در واحد سطح و افزایش تولید برنج ایرانی معرفی شده است.

مهم‌ترین هدف از معرفی ارقام جدید، ایجاد تنوع در سبد ارقام برنج ایرانی است. بدیهی است هر چه ارقام جدید قابل دسترس کشاورزان متنوع‌تر باشد، امکان انتخاب رقم مناسب با سلیقه کشاورز و مصرف‌کننده بیشتر خواهد بود. لازم به ذکر است طبقات اولیه بذور کلیه ارقام در موسسه تحقیقات برنج کشور تحت نظارت موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال تولید و در اختیار تولیدکنندگان طبقات مادری و گواهی‌شده قرار می‌گیرد. امید است همه تلاش‌ها در جهت معرفی ارقام منجر به افزایش تولید پایدار برنج ایرانی شود.

 

موسسه تحقیقات برنج کشور

slide1_6384766529910529900.jpg

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.1.9.0
    V6.1.9.0